Toll túl a Földgolyón
Állítólag az űrverseny korszakának kezdetén, miután a NASA felismerte, hogy a golyóstollak nem fognak működni súlytalanságban, az amerikaiak kifejlesztettek egy olyan tollat, ami működik súlytalanságban, fejjel lefelé, víz alatt, nedves vagy zsíros felületen, és akár 200°C hőmérsékleten is. Mindez több mint egy évtizedig tartott, és többmillió dollárba került. Az oroszok inkább ceruzát használtak.
Mindezek után meglepődve olvastam Pedro Duque, az Európa Űrügynökség nemzetközi űrállomásra látogató asztronautájnak naplóját:
2003 október 23.
"Ezt a bejegyzést a Szojuz fedélzetén, egy olcsó golyóstollal írom. Hogy ez miért fontos? Történetesen tizenhét éve dolgozom űrprogramokban, ebből tizenegy évet űrhajósként, és mindig azt hittem, mivel ezt tanították, hogy a rendes golyóstollak nem működnek az űrben.
"A tinta nem folyik lefelé" - mondták. "Próbálj csak meg egy golyóstollal fejjel lefelé írni és meglátod, hogy igazam van" - mondták.
Első űrutamon magammal vittem egy ilyen nagyon drága golyóstollat, túlnyomásos tintabetéttel, amit a többi asztronauta is használ a Space Shuttle-n. A minap azonban láttam, ahogy a Szojuz oktatóm előkészíti a jegyzeteket a repülésre, és egy madzaggal hozzáerősít egy golyóstollat, hogy legyen mivel írnunk odafent. Látva meglepődésemet, elmondta, hogy az oroszok mindig is golyóstollat használtak az űrben.
Úgyhogy magamhoz vettem az egyik golyóstollunkat - az Európai Űrügynökség tulajdona (hátha mégiscsak speciálisak az orosz tollak) -, és íme itt vagyok, és nem romlik el, és nem folyik ki, vagy ilyesmi.
Néha a túlzott elővigyázatosság miatt az emberek nem próbálnak ki dolgokat, aztán feleslegesen bonyolult eszközöket készítenek."
Hűha, mondtam, és én is kipróbáltam néhány golyóstollat. Fejjel lefelé valóban hamar írásképtelenné váltak, de függőleges felületen, vízszintesen tartott tollal - nagyjából szimulálva számukra a gravitáció hiányát - bármennyit tudtam írni velük. Lehet, hogy a felületi feszültségnek is szerepe van a normális működésben. Az "elromlás" nem megy magától: a betétben lévő tintaszálnak egy pici energiára van szüksége ahhoz, megszakadjon, hogy elszakadjon a golyó belső felületétől, amit fejjel lefelé tartás esetén a Föld vonzása biztosít. Aztán lehet, hogy a kedves olvasó más eredményre jut, nem számoltam utána a dolognak.
Hát ennyit mára a tollakról, hozzátéve, hogy a sajátjaimat vákuumban és száz fokon nem próbáltam - pedig Ikarosztól tudjuk, az sem árt! -, úgyhogy valószínűleg mindkét típus mellett szólnak érvek, ki-ki válassza ki az alkalomhoz illőt.
Koronczay Dávid
fu@hali.elte.hu